Képzésről
GYIK
Bejelentkezés

Regisztráció     Elfelejtett jelszó     Belépés

Hibás adat
Hibás adat
Hibás adat
A fiók létrehozásával elfogadja az: Aszf és GDPR nyilatkozatokat.
Mi a koronavírus?
A koronavírusok egy olyan nagy víruscsalád, amely állatoknál, embereknék betegséget okozhatnak. Emberek esetében számos koronavírusról ismert, hogy komoly légzőszervi fertőzéseket okoznak a megfázástól a súlyosabb betegségekig, mint például a Közel - keleti légzőszervi szindróma (MERS) és Súlyos akut légzőszervi szindróma (SARS). A legutóbb felfedezett ilyen koronavírus a COVID-19.
Mi a COVID-19?
A COVID-19 a legutóbb felfedezett koronavírus okozta fertőző betegség. Ezt az újfajta vírust és betegséget nem ismerték 2019 decembere, a kínai Wuahnban történt megjelenése előtt. A COVID-19 világszerte sok-sok országot érintő járvánnyá nőtte ki magát.
Mik a COVID-19 tünetei?
A COVID-19 leggyakoribb tünetei a láz, a száraz köhögés és a fáradtság. Egyéb tünetek, amelyek ritkábban fordulnak elő, és kevesebb betegeket érinthetnek, például fájdalmak, orrdugulás, fejfájás, kötőhártya-gyulladás, torokfájás, hasmenés, íz- vagy szagvesztés, vagy bőrkiütés, esetlegesen az ujjak, lábujjak elszíneződése. Ezek a tünetek általában enyhék és fokozatosan erősödnek. Az esetek többségében fertőzöttnek csak nagyon enyhe tünetei vannak. Az emberek többsége (körülbelül 80%) kórházi kezelés nélkül gyógyul meg a betegségből. Körülbelül öt COVID-19 fertőzöttből egynél lép fel súlyos betegség és légzési nehézség. Idős-, és olyan orvosi problémákkal küzdő embereknél, mint például a magas vérnyomás, a szív és tüdőproblémák, cukorbetegség, vagy rák esetén nagyobb a veszélye a súlyos betegség kialakulásának. Azonban, bárki elkaphatja a COVID-19-et, és súlyosan megbetegedhet. Minden embernek, (életkortól függetlenül) aki lázat és / vagy köhögést, nehéz légzést, légszomjat, mellkasi fájdalmat, mellkasi nyomást, vagy beszéd- és mozgásszervi zavart észlel magán, azonnal érdemes orvoshoz fordulni! Azt javasoljuk, hogy ha lehetséges, akkor először hívja fel az egészségügyi szolgáltatót vagy intézményt, hogy a kialakult betegséggel a megfelelő egészségügyi intézménybe irányítsák.
Mit tegyek, ha COVID-19 tüneteket tapasztalok magamon, és mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha enyhe tünetek vannak, például enyhe köhögés vagy enyhe láz, általában nem szükséges orvoshoz fordulni. Maradjon otthon, szigetelje el magát másoktól és figyelje a tüneteket. Kövesse az önkéntes karanténnal kapcsolatos hazai útmutatásokat.

Amennyiben mégis egészségügyi intézménybe megy, látogatásakor viseljen maszkot, tartson legalább 1,5 méter távolságra a többi embertől, és ne érintsen meg semmit puszta kézzel. Ha egy gyermek a beteg, akkor segítsen neki betartani ezeket a tanácsokat. Azonnal forduljon orvoshoz, ha légzési nehézségei vannak, vagy mellkasi fájdalma van, vagy mellkasában nyomást érez. Azt javasoljuk, hogy ha lehetséges, akkor először hívja fel az egészségügyi szolgáltatót vagy intézményt, hogy a kialakult betegséggel a megfelelő egészségügyi intézménybe irányítsák.
Hogyan terjed a COVID-19?
Az emberek elkaphatják a COVID-19-et másoktól, akik már vírusfertőzöttek. A betegség elsősorban emberről emberre terjed az orrból vagy a szájból származó kis cseppek révén, amelyek akkor kerülnek ki, amikor a COVID-19-es személy köhög, tüsszent, vagy beszél. Ezek a cseppek viszonylag nehezek, nem jutnak messzire és gyorsan süllyednek a levegőben a föld felé. Az emberek elkaphatják a COVID-19-et ha ezeket a fertőzött személy által kiáramoltatott cseppeket belélegzik. Ezért fontos, hogy legalább 1,5 méter távolságban maradjon másoktól. Ezek a cseppek olyan tárgyakra és felületekre szállhatnak le, mint például az asztalok, ajtókilincsek, korlátok, stb. Az ember úgy is megfertőződhet, ha megérinti a fertőzött tárgyakat vagy felületeket, és ezután megérinti a szemét, az orrát vagy a száját. Ezért fontos, hogy rendszeresen mosson kezet szappannal és vízzel, vagy tisztítsa kezeit alkoholos alapú kézfertőtlenítővel. A WHO folyamatosan kutatja a COVID-19 elterjedését, és továbbra is megosztja a frissített eredményeket.
Elkapható-e a COVID-19 olyan személytől, akinek nincs tünete?
A COVID-19 elsősorban légzési cseppek útján terjed. A COVID-19 fertőzés esetén sok ember csak enyhe tüneteket tapasztal. Ez különösen igaz a betegség korai szakaszában. A COVID-19 elkapható olyan embertől is, aki enyhén köhög és nem érzi magát rosszul. Egyes jelentések szerint a tünetekkel nem rendelkező emberek átvihetik a vírust. Az még nem ismert, hogy milyen gyakran fordul ilyen elő. A WHO folyamatosan kutatja a COVID-19 elterjedését, és továbbra is megosztja a frissített eredményeket.
Hogyan védhetünk meg másokat és magunkat, ha nem tudjuk, ki fertőzött?
A kéz- és légzéshigiénás gyakorlat mindig fontos! Mások és önmagunk védelmének legjobb módja. Ha lehetséges, tartson legalább 1,5 méteres távolságot önmaga és mások között. Ez különösen akkor fontos, ha Ön valaki olyanhoz áll közel, aki köhög vagy tüsszent. Mivel egyes fertőzött személyeknél még nem fordulnak elő tünetek, vagy tüneteik enyhék lehetnek, akkor jó ötlet a fizikai távolság fenntartása mindenkivel, ha olyan helyen tartózkodik, ahol a COVID-19 keringhet (ez főként belső terekre igaz).
Mit tegyek, ha szorosan kapcsolatba léptem valakivel, aki elkapta a COVID-19 vírust?
Ha szoros kapcsolatban állt valakivel, aki elkapta a COVID-19-et, akkor feltételezhetően Ön is fertőzött lehet. A szoros kapcsolat azt jelenti, hogy együtt él, vagy kevesebb, mint 1,5 méter távolságra van a betegtől. Ezekben az esetekben a legjobb otthon maradni.

Amennyiben mégis egészségügyi intézménybe megy, látogatásakor viseljen maszkot, ha lehetséges, tartson legalább 1,5 méter távolságra a többi embertől, és ne érintsen meg semmit puszta kézzel. Ha egy gyermek beteg, akkor segítsen neki betartani a tanácsokat, előírásokat.

Amennyiben betegnek érzi magát, kérjük, tegye a következőket:
  • Ha lebetegszik, még nagyon enyhe tünetekkel is, el kell szigetelnie magát.
  • Még akkor is tartson önkéntes karantént, ha nem gondolja, hogy elkaphatta a COVID-19-nek.
  • Valószínűbb, hogy másokat megfertőz a betegség korai szakaszában, amikor csak enyhe tünetek vannak, ezért a korai önelszigetelés nagyon fontos.
  • Ha nem rendelkezik tünetekkel, de fertőzött személynek van kitéve, akkor 14 napig önkéntes karanténba kell vonulnia.
  • Ha teszttel igazoltan biztosan COVID19 vírussal volt fertőzve, és önkéntes karanténban töltött 14 napot, utána is óvatosan kezelje a másokkal történő találkozásokat. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan meddig maradnak fertőzőek a már gyógyult betegek. Figyelje a nemzeti vírusinformációkat.
Mit jelent az önkéntes karantén?
Az önkéntes karantén fontos intézkedés azok között, akiknek COVID-19 tünetei vannak, hogy elkerüljék a közösség más tagjainak (ideértve a családtagokat is) megfertőzését. Az önkéntes karantén az, amikor egy láz, köhögés vagy más COVID-19 tünetekkel rendelkező személy otthon marad, és nem jár munkába, iskolába vagy nyilvános helyre. Ez önkéntes alapon vagy az egészségügyi szolgáltató ajánlásán alapulhat.

Ha önkéntes karanténban van, azért mert beteg, de betegsége nem súlyos (nem szorul orvosi ellátásra) az alábbiakat tegye:
  • keressen egy nagy, jól szellőző, csappal és WC-vel ellátott lakrészt a lakásban
  • Ha ez nem lehetséges, helyezze az ágyakat legalább 1,5 méterre egymástól abban az esetben, ha egy helységben alszik valakivel
  • Tartson legalább 1,5 méteres távolságot másoktól, akár a családtagjaitól is
  • Naponta ellenőrizze a tüneteket
  • Különítse el magát a többiektől 14 napig, még akkor is, ha egészségesnek érzi magát
  • Ha légzési nehézségeket tapasztal, azonnal vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval - ha lehetséges, hívja fel őket
  • Legyen pozitív és energikus, ha telefonon vagy interneten tartja a kapcsolatot szeretteivel, és javasolt otthoni tornagyakorlatokat végezni
Mi a különbség az önkéntes karantén és a társadalmi távolságtartás között?
A karantén azt jelenti, hogy korlátozza a tevékenységeket vagy elválasztja azokat az embereket, akik maguk még nem betegek (vagy nem tudnak róla), de esetleg ki vannak téve a COVID-19-nek. A cél a betegség terjedésének megakadályozása abban az időben, amikor az embereknek csak tünetei jelentkeznek.

A fizikai távolságtartás azt jelenti, hogy fizikailag egymástól távol tartózkodunk. A WHO javasolja, hogy tartson legalább 1,5 méter távolságot a többiektől. Ez egy általános intézkedés, amelyet mindenkinek meg kell tennie, még akkor is, ha jól van, és nem fertőzött a COVID-19-cel.
Gyerekek vagy serdülők elkaphatják a COVID-19-et?
A kutatások azt mutatják, hogy a gyermekek és serdülők ugyanolyan valószínűséggel fertőződnek meg, mint bármely más korcsoport, és terjeszthetik a betegséget.

A mai napig rendelkezésre álló bizonyítékok arra utalnak, hogy a gyermekek és a fiatal felnőttek kevésbé esnek súlyos betegségbe, ám ezekben a korcsoportokban is súlyos esetek fordulhatnak elő.

A gyermekeknek és a felnőtteknek ugyanazokat az útmutatásokat kell követniük az önkéntes karantén és az ön-elszigetelés vonatkozásában, ha fennáll annak veszélye, hogy ki vannak téve a fertőzésnek, vagy tüneteik vannak. Különösen fontos, hogy a gyermekek kerüljék az érintkezést idős emberekkel és azokkal, akiknél súlyosabb betegség veszélye áll fenn.
Mit tehetek magam megóvása és a betegség terjedésének megakadályozása érdekében?
Legyen tisztában a COVID-19 kitörésével kapcsolatos legfrissebb információkkal, amelyek elérhetők a WHO weboldalán, valamint a nemzeti és helyi közegészségügyi hatóságokon keresztül. A világ legtöbb országában megfigyelték a COVID-19 eseteit, és sok tapasztalatot szereztek a járvány kitörésével (hirtelen, nagyszámú megbetegedés megjelenése, azonos időben) kapcsolatban. Kínában és néhány más országban a hatóságok sikeresen lelassították kitöréseiket. A helyzet azonban kiszámíthatatlan, ezért rendszeresen ellenőrizze a legfrissebb híreket.

Néhány egyszerű óvintézkedéssel csökkentheti a fertőzés vagy a COVID-19 terjedésének esélyét:
  • Rendszeresen és alaposan tisztítsa meg a kezét alkohol alapú fertőtlenítővel. Alaposan dörzsölje le vagy mossa meg szappannal és vízzel kezeit. Miért? A szappannal és vízzel történő kézmosás, vagy alkoholos alapanyagú fertőtlenítők használata elpusztítja a vírusokat, amelyek a kezén lehetnek.
  • Tartson fenn legalább 1,5 méter távolságot önmaga és mások között. Miért? Amikor valaki köhög, tüsszent vagy beszél, az orrából és / vagy a szájából esetleg olyan kis folyadékcseppeket permetez az Ön orrába vagy a szájába, amely vírust tartalmazhat. Ha túl közel van, akkor belélegezheti a cseppecskéket, beleértve a COVID-19 vírust is, ha fertőzött személy van a környezetében.
  • Kerülje a zsúfolt helyeket. Miért? Ahol az emberek tömegesen találkoznak, ott valószínűbb, hogy szoros kapcsolatba kerülnek valakivel, aki COVID-19 fertőzött, és nehezebb fenntartani az 1,5 méteres fizikai távolságot.
  • Kerülje a szem, az orr és a száj érintését. Miért? Kezeink sok felületet érintenek, és a vírusok meg tudnak telepedni a bőrünkön. A szennyeződést követően a kezek átvihetik a vírust a szemébe, az orrába vagy a szájába. Onnan a vírus bejuthat a testébe és megfertőzheti.
  • Ügyeljen arra, hogy Ön és a környezetében lévő emberek tiszteletben tartsák a helyes légzés-higiéniát. Ez azt jelenti, hogy a száját és az orrát hajtsa a kézhajlatára, vagy tartson zsebkendőt, szövetet arca elé, ha köhög vagy tüsszent. Ezután azonnal dobja ki a használt szövetet, és mosson kezet. Miért? A cseppek terjesztik a vírust. A helyes légzés-higiénia betartásával megvédi a környező embereket olyan vírusoktól, mint például a megfázás, az influenza és a COVID-19.
  • Maradjon otthon, és szigetelje el magát olyan enyhe tünetekkel, mint például köhögés, fejfájás, enyhe láz, mindaddig, amíg meg nem gyógyul. Kérjen meg valakit, hogy boltba vagy szükséges közösségi helyekre járjon Ön helyett. Ha el kell hagynia házát, viseljen maszkot, hogy elkerülje mások megfertőzését. Miért? Ha elkerüli a másokkal való érintkezést, megóvja őket a lehetséges COVID-19 és más vírusoktól.
  • Láz, köhögés és nehézlégzés esetén forduljon orvoshoz, de lehetőleg telefonon hívja lépjen kapcsolatba az orvossal, és kövesse a helyi egészségügyi hatóság utasításait. Miért? A nemzeti és helyi hatóságok a legfrissebb információkkal rendelkeznek a környéken kialakult helyzetről. Előzetes telefonhívás lehetővé teszi az egészségügyi szolgáltató számára, hogy gyorsan a megfelelő egészségügyi intézménybe irányítsa. Ez megvédi Önt is, és segít megelőzni a vírusok és más fertőzések elterjedését.
  • Legyen naprakész a megbízható forrásból származó legfrissebb információkkal. Informálódjon, például a WHO-tól vagy a helyi és nemzeti egészségügyi hatóságoktól. Miért? A helyi és a nemzeti hatóságok a legmegfelelőbb forrás abban, hogy tanácsot adhassanak arról, hogy mit tegyenek a környéken élő emberek és önmaga védelme érdekében.
Van-e oltás, gyógyszer vagy kezelés a COVID-19-hez?
Míg néhány nyugati, hagyományos vagy otthoni gyógymód enyhítheti COVID-19 tüneteit, jelenleg nincs olyan gyógyszer, amelyről kimutatták, hogy megakadályozza vagy gyógyítja a betegséget. A WHO nem javasolja az öngyógyítást más gyógyszerekkel, ideértve az antibiotikumokat is a COVID-19 megelőzésére vagy gyógyítására. Számos klinikai vizsgálat folyamatban van mind a nyugati, mind a hagyományos gyógyszerekkel kapcsolatban. A WHO koordinálja az oltások és gyógyszerek kifejlesztésére irányuló erőfeszítéseket a COVID-19 megelőzésére és kezelésére, és továbbra is frissített információkat fog szolgáltatni, amint a kutatási eredmények rendelkezésre állnak.

A leghatékonyabb módszerek a saját és mások védelmére a COVID-19 ellen:
  • Gyakran és alaposan tisztítson kezet
  • Kerülje a szem, száj és orr megérintését
  • Köhögéskor tegyünk a szánk elé zsebkendőt, szövetdarabot, vagy hajtsuk arcunkat kézhajlatunkba. Ha szövetet használnak, azonnal dobja ki és mosson kezet.
  • Tartson legalább 1,5 méter távolságot másoktól.
  • Közösségbe való tartózkodása idején használjon maskot.
Kiknek ajánlja a WHO, hogy orvosi maszkot viseljenek a COVID-19 terjedésének megakadályozására?
Jelenleg nincs bizonyíték az ellen, hogy egészséges környezetben is maszkot viseljünk. A WHO azonban aktívan tanulmányozza a maszkok gyorsan fejlődő tudományát, és folyamatosan frissíti útmutatásait.

Egészségügyi dolgozóknak

Miért? Orvosi maszkok és légzőkészülékek, például N95, FFP2 vagy azzal egyenértékű anyagok leginkább az egészségügyi dolgozók számára ajánlottak. A fertőzés fő útvonala a szoros kapcsolat az emberekkel, akiknél fennáll a COVID-19 gyanúja, vagy akikről tudják, hogy fertőzöttek. A megbetegedésnek az egészségügyi dolgozók vannak a leginkább kitéve.

Betegeknek és olyanoknak, akiken jelentkeznek a COVID-19 tünetei

Miért? Bárki fertőzött lehet, akinek enyhe tünetei vannak, például izomfájdalom, enyhe köhögés, torokfájás vagy fáradtság, otthon elszigetelten kell tartózkodnia, és a WHO ajánlása szerinti, a feltételezett COVID-19 betegek otthoni gondozására vonatkozó orvosi maszkot kell használnia. A köhögés, tüsszentés vagy beszélgetés olyan cseppecskéket hozhat létre, amelyek okai lehet a fertőzés terjedésének. Ezek a cseppek elérhetik a közelben lévő emberek arcát, szemét, száját, orrát, és a környező felületeken is megtapadhatnak. Ha egy fertőzött személy orvosi maszkot viselve köhög, tüsszent vagy beszélget, ez segíthet megvédeni a közelben tartózkodókat a fertőzéstől. Ha egy betegnek egészségügyi intézménybe kell mennie, orvosi maszkot kell viselnie.

Bárkinek, aki COVID-19-es fertőzöttet ápol

Miért? A COVID-19-sel betegek gondozóinak orvosi maszkot kell viselniük. A COVID-19-cel való szoros, gyakori és elhúzódó kapcsolat ismét nagy kockázatot jelent a gondozók számára.

Minden állampolgárnak

Miért? Mert a maszk használatával elkerülhető a további fertőzések! Csak ennek használatával szabad közösségbe lépni. Figyelje az előírásokat, napi intézkedéseket.
Hogyan kell megfelelően viselni orvosi maszkot?
  1. Mielőtt megérinti a maszkot, tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel, szappannal és vízzel
  2. Vegye le a maszkot, és ellenőrizze, nincs-e rajta szakadás vagy lyuk
  3. Keresse meg, melyik a felső oldal
  4. Ügyeljen arra, hogy a maszk megfelelő oldala kifelé nézzen
  5. Helyezze a maszkot az arcára.
  6. Húzza le a maszk alját, hogy takarja a szájat és az állat
  7. Ne érintse meg a maszkot, miközben viseli
  8. Használat után vegye le a maszkot tiszta kézzel; távolítsa el az elasztikus hurkokat a fülek mögül, miközben tartsa a maszkot az arcától és a ruháitól távol. Kerülje el, hogy megérintse a maszk potenciálisan szennyezett felületeit
  9. Használat után azonnal dobja el a maszkot egy zárt tartályban. Ne használja újra a maszkot
  10. A maszk megérintése vagy levétele után hajtsa végre a kéz fertőtlenítését. Használjon alkoholos kézfertőtlenítőt, vagy ha láthatóan szennyezett, mossa le a kezét szappannal és vízzel
Ne felejtse el, hogy a maszkok nem helyettesítik a más, hatékonyabb módszereket a COVID-19 elleni védekezésben. A maszk viselése mellett mossanak gyakran kezet, tartsanak legalább 1,5 méter távolságot másoktól. További információkért lásd az új koronavírus elleni alapvető óvintézkedéseket.

Kövesse a nemzeti egészségügyi hatóság tanácsát a maszkok használatáról.
Fertőzés esetén mennyi ideig tart a COVID-19 tünetek megjelenése?
COVID-19 fertőződés és a tünetek megjelenése között általában öt-hat nap körül lehet, de 1 - 14 nap is lehet.
Mennyi ideig él a vírus a felületeken?
A felszíni koronavírusokról a legfontosabb tudnivaló, hogy könnyen tisztíthatók általános háztartási fertőtlenítőszerekkel, amelyek megölik a vírust. A tanulmányok kimutatták, hogy a COVID-19 vírus akár 72 órán keresztül képes túlélni műanyag és rozsdamentes acél esetében, kevesebb mint 4 óra réz és kevesebb, mint 24 óra kartonon.

Mint mindig, figyeljen arra, hogy alaposan tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel, vagy mossa le szappannal és vízzel. Ne érintse meg a szemét, a száját vagy az orrát piszkos kézzel.
Hogyan lehet biztonságosan intézni a bevásárlásokat?
Bevásárláskor tartson legalább 1,5 méter távolságot másoktól, és ne érintse meg a szemét, a száját és az orrát. Ha lehetséges, a vásárlás előtt fertőtlenítse a bevásárló kocsik vagy kosarak fogantyúit. Amikor hazaért, alaposan mosson kezet és tegye ugyanezt a vásárolt termékek tárolása és kezelése után is.
Hogyan érdemes mosni a vásárolt gyümölcsöt és zöldséget?
A gyümölcsök és zöldségek az egészséges táplálkozás fontos alkotóelemei. Mossuk meg őket ugyanúgy, mint bármely más körülmények között: mielőtt hozzájuk nyúlna, mossa meg a kezét alaposan szappannal és vízzel, vagy alkoholos fertőtlenítővel. Ezután alaposan mossa le a gyümölcsöt és zöldséget tiszta vízzel, különösen, ha nyersen eszi őket.
Hatékonyak-e az antibiotikumok a COVID-19 megelőzésére vagy kezelésére?
Nem. Az antibiotikumok nem működnek a vírusok ellen; csak bakteriális fertőzések ellen véd. A COVID-19 fertőzést vírus okozza, tehát az antibiotikumok nem működnek. Az antibiotikumokat nem szabad használni a COVID-19 megelőzésének vagy kezelésének eszközeként. A kórházakban az orvosok esetenként antibiotikumokat fognak használni a másodlagos bakteriális fertőzések megelőzésére. Kizárólag az orvos utasításai szerint szabad felhasználni baktériumfertőzés kezelésére.
Megkaphatom-e a COVID-19-et a betegségben szenvedő ember székletéből?
Noha a kezdeti vizsgálatok szerint a vírus előfordulhat bizonyos esetekben a székletben, eddig nem érkezett jelentés a COVID-19 széklet-orális átviteléről. Ezenkívül eddig nincs bizonyíték a COVID-19 vírus vízben, vagy szennyvízben történő fennmaradásáról.

A WHO értékeli a COVID-19 elterjedésének folyamatban lévő kutatásait, és továbbra is megosztja az ezzel kapcsolatos új eredményeket.
Kapcsolat
MentonCenter
Legyen biztonságban! Csökkentse a COVID megfertőződés esélyét! Vigyázzon a saját és környezetének egészségére!